فلاشینگ در گوسفندان | آموزش کامل چند قلوزایی در گوسفندان

فلاشینگ در گوسفندان روشی می باشد که برای چند قلوزایی در گوسفندان به کار می رود. برخی از نژادهای گوسفندی در ایران مانند رومانوف دارای ژن چند قلوزایی هستند و به طور طبیعی چند قلوزا می باشند و احتیاج به عمل فلاشینگ ندارند. انجام فرایند فلاشینگ در دام ها یا گوسفندان از نظر اقتصادی بسیار کارآمد و مطلوب است و دامپروران هزینه زیادی را متحمل نمی شوند.

طی روش فلاشینگ برنامه غذایی خاصی را برای گوسفندان در نظر می گیرند که در نهایت منجر به تحریک محور تولید مثلی دام ها می شود. در این مطلب آموزش چند قلوزایی در گوسفندان به طور کامل و جامع توضیح داده می شود تا در صورتی که قصد افزایش دام به این روش را داشته باشید، راهنمای خوبی در اختیارتان قرار داده شود.

بنابراین اگر دامدار یا دامپرور هستید و مایل هستید که گوسفندان خود را با هر نژاد به مرحله چند قلوزایی یا دو قلو زایی  برسانید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دوقلوزایی در گوسفندان

فلاشینگ در گوسفندان چیست؟

به نوعی روش جیره ای که در یک بازه زمانی خاص و در زمان جفت گیری بین گوسفندان نر و ماده ایجاد شده و منجر به چند قلو زایی در آن ها می شود، فلاشینگ در گوسفندان گفته می شود. تعریف دیگری هم برای فلاشینگ در گوسفندان در نظر گرفته اند که عبارت است از مدت زمانی که طی آن اقدام به ارائه علوفه به گوسفندان می کنند که از یک ماه قبل از جفت گیری شروع می شود و تا یک ماه بعد از آن ادامه می یابد و گوسفند را آماده تولید مثل بره می کند.

تمامی گوسفندان ماده ای که تحت فلاشینگ قرار می گیرند درصد احتمال بارداری آن ها بالاتر می رود و شانس دو قلو یا چند قلوزایی در آن ها هم به مراتب بیشتر می شود.

در این رابطه بخوانید: قیمت دام زنده

جیره فلاشینگ چیست؟

در عمل فلاشینگ گوسفند با واژه ای به نام « جیره فلاشینگ» مواجه می شود که به تمام روش ها و مراحل تغذیه ای دام های گوسفندی در زمان جفت گیری و پس از بارور کردن آن که در جهت چند قلو زایی گوسفندان صورت می گیرد در اصطلاح جیره فلاشینگ می گویند.

چند قلوزایی در گوسفندان

فلاشینگ گوسفندان

خرید بسیاری از نژادهای چند قلوزای گوسفندی که دارای ژن چندقلوزایی هستند از قبیل نژاد رومانف، فین شیپ، سافولک، شیری لاکن، آواسی و . . . که قیمت بسیار بالایی دارند، برای بسیاری از روستاییان، دامداران و عشایر که بودجه و سرمایه کمی دارند امکان پذیر نیست. از همین روی عشایر و دامداران با بکارگیری و استفاده از فلاشینگ در گوسفندان می تواند اقدام به تبدیل گوسفندان خود از هر نژادی به دو قلوزا یا چند قلوزا کنند. عشایر و دامپروران می توانند با استفاده از روش فلاشینگ در گوسفندان به مرور زمان تعداد گوسفندان خود را افزایش دهند و به سود بالایی دست پیدا کنند.

نکاتی که هنگام فلاشینگ در گوسفندان باید رعایت کرد!

انواع بیماری های واگیر و خطرناک دامی وجود دارد که ممکن است هر لحظه و در هر مکان دام ها و گوسفندان را به خطر انداخته و آن ها را دچار بیماری کند. از همین روی باید با استفاده از انواع واکسن ها، داروهای ضد انگلی و داروهای دیگر در گوسفندان از مبتلا شدن آن ها به انواع بیماری های اپیدمی مانند بروسلا، آنتروتوکسمی و . . . جلوگیری کرد.

اولین مرحله و مهمترین مرحله فلاشینگ در گوسفندان، معاینه دام گوسفندی زنده توسط دامپزشک و در صورت نیاز تجویز واکسن برای گوسفندان می باشد. واکسن هایی که برای دام گوسفندی استفاده می شود شامل موارد زیر می باشند:

  • واکسن تب برفکی
  • واکسن شاربن
  • واکسن آبله
  • واکسن آگالاکسی
  • واکسن بروسلوز
  • و . . .

توجه به تغذیه گوسفندان به مدت ده روز با علوفه های کم ارزش یکی از مهمترین نکات قبل از فلاشینگ در گوسفندان محسوب می شود و در صورتی که شرایط برای تغذیه گوسفندان با علوفه های کم ارزش وجود نداشت باید با استفاده از واکسن های آنتروتوکسمی نسبت به کم کردن میزان تغذیه گوسفندها در این مدت اقدام کرد.

در این رابطه بخوانید: قیمت بره زنده

بیماری پرخوری در گوسفندان

بیماری پرخوری در گوسفندان تحت عنوان بیماری آنتروتوکسمی شناخته می شود. این بیماری نوعی از اختلال تغذیه ای در گوسفندان می باشد که منجر به پرخوری آن ها و تغذیه بیش از حد از انواع غلات و شیر می شود. بیماری آنتروتوکسمی تأثیرات منفی در چند قلوزایی گوسفندان ایجاد می کند و باعث می شود که گوسفند نتواند دوقولو زایی و یا چند قلوزایی داشته باشد.

از طرف دیگر پرخوری در گوسفندان سبب به دنیا آمدن بره هایی ضعیف و در پاره ای موارد معلول می شود. بیماری آنتروتوکسمی منجر به افزایش میزان چربی در دام های گوسفندی شده و در نهایت میزان باروری آن ها را کاهش می دهد؛ بنابراین در صورت مشاهده علائم مربوط به بیماری، سریعا به درمان آن اقدام کنید.

آمادگی گوسفندان جهت تخمک گذاری

تخمک گذاری در دام های گوسفندی بسیار مشابه تخمک گذاری در انسان است و هر چقدر گوسفند چاق تر و فربه تر باشد، امکان تخمک گذاری در او کاهش یافته و منجر به نازایی دام در دراز مدت می شود. از همین روی باید نحوه تغذیه در گوسفندان به صورتی باشد که در روند تخمک گذاری آن ها خللی وارد نشود.

برای اینکه این امر صورت پذیرد لازم است تا به مدت ۱۰ روز قبل از اجرای مرحله فلاشینگ گوسفندان، آنها را در قسمتی نگهداری کنید که با علوفه غذایی کم ارزش تغذیه شوند.

آموزش فلاشینگ گوسفندان

آموزش فلاشینگ در گوسفندان

انجام روش فلاشینگ در گوسفندان دارای ۳ مرحله می باشد که در این قسمت به آموزش چند قلوزایی در گوسفندان اشاره می کنیم:

  • مرحله اول

مرحله اول که ده روز قبل از فلاشینگ در گوسفندان می باشد و باید از دادن غذاهای مقوی مانند یونجه، غلات، تره فرنگی، گیاهان استروژنی و . . . به گوسفندان خودداری کرد. لازم است که گوسفندان ماده را در مرحله اول در یک مکانی که عاری از هرگونه غذای مقوی و با ارزش است نگهداری و از واکسن های آنتروتوکسمی برای جلوگیری از پرخوری آن ها استفاده کرد.

  • مرحله دوم

مرحله دوم فلاشینگ گوسفندان به مدت پانزده روز می باشد که در این مدت باید به گوسفندان غذاهای تازه و با ارزش مانند یونجه تازه داد. ۲ روز مانده به پایان این دوره باید قوچ هایی را به مدت ۳ روز پشت سرهم در میان گوسفندان قرار داد اما از فراهم کردن شرایط جفت گیری خودداری کرد تا در این مدت میل به جفت گیری در گوسفندان و قوچ ها به شدت افزایش یابد.

  • مرحله سوم

در مرحله سوم از فلاشینگ گوسفندان، مدت زمان ۱۵ روز از مرحله دوم به اتمام رسیده است. بعد از گذشت این مدت زمان و در روز شانزدهم باید تغذیه گوسفندان به وسیله یونجه را حذف کرده و قوچ ها را در میان میش ها رها کنید. سپس باید به مدت ۱۰ روز به آنها تغذیه با دانه را شروع کرده بدون اینکه به آن ها یونجه بدهید. در انتهای مرحله سوم باید اقدام به نگهداری گوسفندان به صورت جیره ای کنید.

بنابراین با رعایت این اصول، می توانید دوقلوزایی و چندقلوزایی گوسفندان را انجام داده و در نتیجه با افزایش تعداد گوسفندان، درآمد خوبی کسب کنید.

در این رابطه بخوانید: قیمت گوساله زنده

نتیجه گیری و کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را در وهله اول با معنا و مفهوم فلاشینگ در گوسفندان آشنا کنیم و در ادامه به آموزش چند قلوزایی در گوسفندان با هر نوع نژاد اشاره شد. همانطور که در این مقاله توضیح دادیم فلاشینگ در گوسفندان در سه مرحله صورت می گیرد که در هر مرحله باید جیره غذایی خاصی را به گوسفندان داد و با تزریق واکسن های خاصی مانع از پرخوری زیاد آن ها شد چرا که پرخوری زیاد دام ها منجر به افزایش وزن و ایجاد چربی و اختلال در امر تخمک گذاری گوسفندان می شود.

در نهایت اختلال در امر تخمک گذاری باعث نازایی گوسفندها شده که به نوبه خود باعث ایجاد خسارت های اقتصادی زیادی در چرخه دامپروری و دامداری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *