انواع نژاد گوسفندان ایرانی کدام ها هستند؟

گوسفندان، جزء آن دسته از حیوانات اهلی می باشند که از نژادهای گوناگونی برخوردار می باشند و هر کدام از آن ها با توجه به نوع زیست بومی که دارند در مناطق مختلف کشور پرورش داده می شوند. در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید در زمان خرید بهترین و مناسب ترین گوسفندی را که می خواهید تهیه نمایید.

علاوه بر خریداران، دامپروران و کسانی که قصد دارند به شغل دامپروری و دامداری روی بیاورند، حتما لازم است که اطلاعات خود را در خصوص انواع نژاد گوسفندان ایرانی بالا ببرند تا بتوانند شرایط مناسبی را با توجه به نوع خصوصیات گوسفندان تهیه نمایند. اگر شما هم به دنبال این هستید که اطلاعات خود را در رابطه با انواع نژاد گوسفند های ایرانی افزایش دهید و می خواهید با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی بیشتر آشنا شوید، توصیه می کنیم که حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نژاد گوسفندان ایرانی

امروزه یکی از بهترین و پردرآمدترین مشاغل کشور دامداری و دامپروری و نگهداری از انواع دام زنده به روش های سنتی و صنعتی می باشد. درآمد بسیار بالای نگهداری و پرورش دام سبب شده است که افراد زیادی علاقه مند شوند تا اطلاعات خود را در رابطه با انواع دام و نژاد متنوع و گوناگون آن ها، مانند انواع نژاد گوسفندان، گاوها و بره های ایرانی بیشتر آشنا کنند تا بتوانند با راه اندازی این شغل درآمد زیادی کسب نمایند.

از آنجایی که نگهداری گوسفندان و به طور کلی دام ها در زیستگاه خودشان، اهمیت بسیار زیادی در بالا بردن کیفیت و سلامت آن ها دارد. بنابراین بهتر است که علاقه مندان به این شغل با انواع نژاد گوسفندان ایرانی بیشتر آشنا شوند تا بتوانند بهترین آن ها را برای نگهداری و پرورش انتخاب نمایند. از نژاد گوسفندان ایرانی می توان به نژاد های بهمنی، افشاری، مغانی، قره گل، سنگسری، شال، بلوچی، کردی، مهربان، سنجابی، تالشی و… اشاره کرد که همگی در یکی از گروه گوسفندان گوشتی، گوسفندان شیری، گوسفندان پوستی و گوسفندان پشمی قرار می گیرند.

اما اگر بخواهیم یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی را به شما معرفی کنیم که نگهداری از آن ها بیشترین سود را برایتان به همراه خواهد داشت، باید به گوسفندانی از نژاد گوشتی اشاره کنیم که این گوسفندان بیشتر با هدف مصارف گوشتی نگهداری می شوند. این گروه از نژاد گوسفندان ایرانی به دلیل دارا بودن گوشت بسیار مرغوب و با کیفیت به گوسفندان گوشتی شهرت پیدا کرده اند.

در این رابه بخوانید: گوسفند زنده

گوسفند گوشتی

آشنایی با نژاد گوسفندان گوشتی در ایران

به طور کلی گوسفندان نژاد افشاری، لری، مهربانی و شال جزء گوسفندان گوشتی در ایران شناخته شده هستند. بنابراین اگر شما قصد دارید که بیشترین سود را از دامداری و دامپروری کسب نمایید، در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و زیستی مکان دامپروری خود با این نژاد ها بهتر است که یکی از این نژادها را انتخاب و اقدام به نگهداری و پرورش آن ها نمایید.

امروزه مراکز بسیار بزرگی در تهران و شهرستان ها به وجود آمده اند که گوسفندان زنده گوشتی از تمامی نژادها را به طور عمده و با نازلترین قیمت ها به فروش می رسانند. در صورت خرید از این مراکز علاوه بر کسب سود از راه پرورش دام می توانید با کاهش هزینه های اولیه خرید دام زنده، نیز سود بیشتری را کسب نمایید.

گوسفند پشمی

بهترین نژاد گوسفندان پشمی ایران

همانطور که گفتیم گروهی از نژاد گوسفندان هستند که به آن ها گوسفندان پشمی گفته می شود، دلیل قرارگیری این گوسفندان در گروه گوسفندان پشمی، تولید پشم های مرغوب و در مقادیر بسیار زیاد می باشد. پشم این گوسفندان برای مصارف گوناگونی، مانند تولید انواع لباس، تولید کیف، تولید کفش، تولید خامه های مورد نیاز برای فرش بافی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، گوسفندان نژاد ایرانی به دلیل کیفیت بسیار بالایی که دارد به کشورهای مختلفی نیز صادر می شود. از بهترین نژاد گوسفندان پشمی ایرانی می توان به نژاد های ماکویی، مغانی و بلوچی اشاره کرد. اگر به هر دلیل تولید پشم گوسفند برایتان بیشتر از گوشت گوسفند اهمیت دارد، بهتر است در دامداری خود به سراغ نگهداری یکی از 3 نژاد گوسفندان گفته شده بروید.

در این رابطه بخوانید: قیمت خروس زنده برای قربانی

گوسفند شیری

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع شیری

دسته دیگری از گوسفندان ایرانی وجود دارد که به واسطه تولید شیر در مقادیر بسیار زیاد و مرغوب تر از سایر نژاد ها در گروه بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع شیری قرار می گیرند. این گوسفندان مسئولیت تولید شیر مورد نیاز انسان را بر عهده دارند و به همین منظور نگهداری و پرورش داده می شوند. این نژاد از گوسفندان ایرانی لگن های پهن و عریضی دارند و در بخش های مختلفی از کشور نگهداری می شوند.

گوسفند پوستی

آشنایی با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع پوستی

نژاد گوسفندان پوستی ایران همانطور که از عنوانشان مشخص می باشد، از پوست های نرم و لطیفی برخوردار هستند و هدف اصلی از نگهداری آن ها تولید پوست مورد نیاز برای استفاده در مصارف گوناگون می باشد. یکی از مهمترین موارد مورد استفاده پوست، گوسفندان نژاد پوستی، تولید لباس های لوکس و گران قیمت می باشد. یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی پوستی، گوسفندان نژاد قره گل می باشند که شهرت بسیار زیادی در کشور و همچنین در کل دنیا دارند.

وضعیت نگهداری و پرورش گوسفندان ایرانی

تا کنون با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی و گروه بندی های آن ها آشنا شدید، در اینجا قصد داریم که وضعیت پرورش و نگهداری دام در مناطق مختلف کشور را بررسی کنیم.

در بیشتر روستاها و مناطق عشایر نشین کشور مردم، بیشتر مشغول نگهداری و پرورش انواع دام در نژاد های گوناگون و متنوع هستند و درآمد اصلی آن ها از این راه تامین می شود. این صنعت به اندازه ای رونق پیدا کرده است که در بخش های شهری و حومه استان ها از روش های صنعتی نیز برای پرورش دام های خود به منظور تولید پشم، گوشت و شیر در مقادیر بیشتر و با کیفیت تر استفاده می کنند.

در این رابطه بخوانید: دام زنده شهرداری

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله از سایت سون دام و وجود نژاد های گوناگون برای گوسفندان ایرانی و اهمیت آشنایی با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی به شما توصیه می کنیم که اگر قصد راه اندازی دامداری و دامپروری را دارید و می خواهید سود بیشتری را از این راه کسب کنید، در ابتدا اطلاعات خود را درباره تمام نژاد های گوسفندان ایرانی افزایش دهید و بعد سعی کنید که بهترین نژاد گوسفندان ایرانی را که می توانند برای شما سود بیشتری به همراه داشته باشد را انتخاب نمایید. علاوه بر این شما می توانید در صورت داشتن امکانات و شرایط مناسب چندین نژاد گوناگون را نیز به طور همزمان نگهداری و پرورش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *