قیمت گوسفند چند قلوزا – معرفی نژاد گوسفندان چند قلوزا

در هنگام خرید گوسفند چند قلوزا یکی از مهمترین مواردی که مورد توجه قرار می گیرد، قیمت گوسفند چند قلوزا است. توجه داشته باشید از آنجایی که پرورش گوسفند چند قلوزا به دلایل مختلف نسبت به پرورش گوسفند تک قلوزا توجیه اقتصادی بیشتری دارد مشاهده می ‌شود افراد زیادی به دنبال خرید این نوع گوسفندان هستند. اما در اینجا علاوه بر اینکه باید به قیمت گوسفند چند قلوزا باید دقت داشته باشید، لازم است در خصوص نژاد ها و ژن های این گوسفندان نیز اطلاعاتی به دست آورید تا بتوانید بهترین آنها را خریداری کنید که برای این امر بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

گوسفند چند قلوزا چیست؟

گوسفند چند قلوزا، گوسفند ای بوده که به آن گوسفند ژنرال نیز گفته می شود و همزمان قادر است که چندین برن را زایش کند. این نوع گوسفندان در انواع نژاد های مختلفی هستند که این امر در قیمت گوسفند چند قلوزا تاثیر دارد. توجه داشته باشید نژاد و ژن گوسفند چند قلوزا نیز در پایین و بالا شدن درصد های چند قلو زایی تأثیر گذاشته است و به طور کلی باید بدانید قیمت گوسفند چند قلوزا بسیار بالاتر از دیگر نژادهای گوسفند می باشد.

اما با وجود سود دهی به صرفه ای که دارد و سریع منجر به رشد تعداد گله می کند، مشاهده می شود پرورش و نگهداری این نژاد ها توسط دامداران گزینه ای مناسب است. حال اگر شما هم قصد خرید این گوسفندان را دارید ابتدا باید در مورد نژادهای مختلف آنها اطلاعات کافی به دست آورده و سپس بعد از اطلاع از قیمت گوسفند چند قلوزا اقدام به خرید کنید.

در این رابطه بخوانید: قیمت گوسفند زنده

اهمیت پرورش گوسفند چند قلوزا

امروزه یکی از مهمترین منابع تولید گوشت برای انسان‌ ها از طریق دام زنده تامین شده و همچنین از دام های زنده جهت تولید شیر و پشم نیز استفاده می شود. در اینجا لازم است بدانید باید پرورش گوسفندان به صورت کاملاً اصولی صورت گیرد تا دچار بیماری نشود. حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا با وجود بالا بودن قیمت گوسفند چند قلوزا افراد زیادی اقدام به خرید این نوع گوسفند می کنند.

توجه داشته باشید یکی از بهترین راه ها جهت افزایش تعداد دام از طریق زاد و ولد و نگهداری گوسفندان چند قلوزا است زیرا این گوسفندان در هر بار زایش چند بره را متولد کرده و این امر می ‌تواند کمک کند که سریعتر گله شما افزایش پیدا کند. در حالی که گوسفندان تک زا در هر بار زایش تنها یک بره زاییده و طبیعتا مدت زمان بیشتری طول می کشد تا تعداد گوسفندان شما بالا برود.

حال لازم است بدانید در راستای تولید مثل میش ها و گوسفند ها عوامل زیادی چون فلاشینگ، تغذیه مناسب و ارگانیک، اسپرم و تخمک بسیار تاثیر می گذارد. با این حال علاوه بر اینکه باید در هنگام خرید این گوسفندان باید به قیمت گوسفند چند قلوزا توجه داشته باشید باید در خصوص نژاد های آنها نیز بررسی های انجام دهید تا بتوانید بهترین نوع را خریداری کنید.

گوسفند رمانف

قیمت گوسفند چند قلوزا

اگرچه در حال حاضر می توانید از طریق سایت های اینترنتی معتبر در خصوص قیمت گوسفند چند قلوزا به صورت لحظه ای اطلاع پیدا کنید اما با وجود این که نوسانات قیمت در گوسفند، بره، گاو و گوساله وجود دارد، مشاهده می شود هر زمان امکان کاهش و یا افزایش نرخ آن ها وجود دارد. با این حال دقت داشته باشید در لحظه ای که بخواهید اقدام به خرید گوسفندان کنید باید در خصوص قیمت گوسفند چند قلوزا اطلاع پیدا نمایید.

در این رابطه بخوانید: قیمت دام زنده شهردرای

گوسفند سافولک

قیمت گوسفند چند قلوزا نژاد رومانف و سافولک

یکی از مهمترین عوامل در قیمت گوسفند چند قلوزا توجه به نژاد آنها می باشد. به طوری که لازم است بدانید یکی از بهترین نژاد های گوسفند چند قلوزا نژاد رومانوف بوده که جزو به صرفه ترین و بهترین گوسفندان گله گوشتی _ زایشی می باشد و خرید آنها برای پرورش مناسب است. این نژاد یک نژاد زودرس بوده به طوری که بره های آنها در سن چهار ماهگی خصوصیات بلوغ را از خود نشان می دهند. وزن قوچ بالغ آن ۸۰ تا ۹۰ کیلوگرم است و وزن میش از ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم می باشد.

گوسفند رومانوف که یک گوسفند نژاد روسی است متعلق به دره ولگا در غرب مسکو می باشد که به آب و هوای سرد و خوراکی محلی عادت دارد.

جالب است بدانید میش رومانوف در هر زایش ۲,۳,۴,۵,۶ بره میزاید و در بعضی از نقاط جهان نیز رویکرد ۱۴ برن در دو زایش متوالی نیز به ثبت رسیده است. اما نژاد دیگر گوسفند های چند قلوزا نژاد، سافولک بوده که وزن قوچ بالغ این نژاد ۱۲۵ و ۱۰۵ کیلوگرم بوده و میش های آنها نیز ۷۵ الی ۹۶ کیلوگرم وزن دارد. میانگین چند قلو زایی نژاد سافولک نیز ۱۶۰ درصد است.

گوسفند قشقایی

گوسفند نژاد قشقایی و کردی

گوسفند نژاد قشقایی یکی دیگر از گوسفندان چند قلوزا بوده که نژاد ایرانی داشته و فصل زاد و ولد این دو گوسفند در زمستان و پاییز است. درصد دوقلو زایی گوسفند نژاد قشقایی ۸۵ درصد بوده و بارداری آنها نیز۹۶ درصد می باشد که در چند قلو زایی می تواند ۲ الی ۳ قلو را زایش کند. گوسفند کردی گوسفندی بودن که به دو دسته کردی تیپ دشتی و گوسفند کردی کوهستانی تقسیم می شود. وزن بره های متولد شده آنها ۴ الی ۶ گرم بوده و درصد دوقلو زایی آن ها از ۱۰ درصد است.

گوسفند کردی

گوسفند نژاد افشاری و مهربان

و اما یکی دیگر از بهترین نژادهای گوسفندان چند قلوزا گوسفند افشاری بوده که از نظر گوشت مرغوب و همچنین پشم مرغوب بسیار مناسب اند. این گوسفندان به گونه‌ای بوده که نگهداری از آنها به صرفه تر است و به طور کلی زیستگاه آنها متعلق به استان زنجان و تکاب می باشد.

با وجود به صرفه بودن آنها و مناسب بودن قیمت گوسفند چند قلوزا افشاری مشاهده می ‌شود امروزه در بخش ‌های مختلفی از کشور گوسفند افشاری توسط دامداران و عشایر در حال پرورش هستند. به طوری که جالب است بدانید این گوسفندان دارای مقاومت بالایی در برابر سرمای زیر صفر بوده و سرعت رشد بالایی دارد و قدرت دوقلوزایی آنها نیز بالا است که با این وجود پرورش آنها در مناطق سردسیر کشور نیز بسیار آسان است.

گوسفند نژاد مهربان دیگر گوسفند دوقلو زا بوده که دوقلو زایی آنها ۱۳ درصد است و جزو دیگر نژاد های به صرفه در کشور ایران به شمار می رود. زیست بوم این گوسفندان در همدان و مرزهای بین زنجان و کردستان بوده و افراد زیادی نیز در حال تلفیق نژاد رومانوف و گوسفند مهربانی هستند.

قوچ افشاری

قیمت گوسفند چند قلوزا بر اساس نژاد و وزن

همانطور که پیشتر هم ذکر شد یکی از مهمترین موارد که در قیمت گوسفند چند قلوزا تاثیر دارد، نژاد گوسفند است. همچنین وزن گوسفند نیز در قیمتش تاثیر گذار بوده به طوری که هر چه وزن بیشتر باشد هزینه بالاتری نیز برای خرید آنها باید پرداخت شود. اگر گوسفند دارای ژن با درصد بالایی باشد نیز بدون شک باید هزینه ‌های بیشتری برای خرید آنها پرداخت شود اما گوسفند با درصد قلوزایی کمتر قیمت کمتری نیز دارند.

فلاشینگ تغذیه گوسفندان

توجه داشته باشید همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین موارد در چند قلوزایی گوسفندان فلاشینگ می باشد به طوری که شما با استفاده از این روش جیردهی میتوانید گوسفندان معمولی را چند قلو را کنید. به صورتی که در این روش باید در ابتدا به مدت ۱۰ روز گوسفندان را در محله فقیر و کم علف برده و سپس مرحله دوم گوسفند را از دانه جو و  تغذیه کنید. در روز ۱۳ مرحله بعدی شروع شده و باید قوچ ها را به مدت ۱۳ روز در مجاورت میش ها را قرار دهید به طوری که فقط یکدیگر را ببینند و نتوانند با یکدیگر تماس داشته باشند و بعد از پایان یافتن روز پانزدهم یعنی در روز ۱۶ یونجه را قطع کرده و قوچ ها را در میان آنها رها کنید. در این مرحله به مدت ۱۰ روز باید به گوسفندان دانه جو داده و بعد از پایان یافتن ده روز به دام ها و گوسفند جیره نگهداری بدهید.

در این رابطه بخوانید: بره زنده

گوسفند مهربان

خرید گوسفند چند قلوزا

حال اگر پس از بررسی قیمت گوسفند چند قلوزا قصد خرید این گوسفند را داشتید لازم است توجه داشته باشید که در حال حاضر برخی از کلاهبرداران اقدام به فروش گوسفندان معمولی به نام گوسفند چند قلوزا می ‌کنند که پس از طبیعت و لازم است حواستان را به طور کامل جمع کنید.

در این جا یکی از بهترین راه ها برای تشخیص گوسفندان چند قلوزا استفاده از آزمایش ژنتیک می باشد که با مراجعه به دامپزشکی می توانید درخواست خود را مطرح کنید اگرچه در این روش لازم است مقداری هزینه بپردازد اما بهتر از آن است که گوسفند معمولی را به جای گوسفند چند قلوزا خریداری نمایید.

از طرفی یکی دیگر از مواردی که نشان دهنده ژن خوب گوسفند است بالا بودن قیمت گوسفند های چند قلوزا می باشد. به طوری که باید بدانید قیمت میش افشاری اصلاح شده ۶ برابر یک میشه افشاری معمولی است.

حال هنگامی که قصد خرید این نوع گوسفند را داشتید لازم است بدانید که در حال حاضر شما می توانید به بهترین و بزرگترین و معتبرترین مراکز خرید دام زنده از طریق سایت های اینترنتی مراجعه کرده و به صورت تکی یا عمده گوسفند مورد نظر تان را خریداری کنید و مطمئن باشید که قیمت گوسفندان چند قلوزا نیز در این سایت های معتبر کامل متناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *